Symbolika w kulturze celtyckiej pełniła bardzo istotne znaczenie.. Kulturoznawca Jacques Le Goff podkreślał, że "każdy przedmiot materialny uważany był za przedstawienie czegoś, co jest jego odpowiednikiem w planie wyższym i stawał się w ten sposób symbolem tamtej rzeczy”. Świat ukryty w symbolach był ściśle związany z religią i mitologią, a więc tylko dzięki dokładnemu poznaniu tych sfer życia Celtów, badacze mogli poznać tajemnice ukryte w splotach, węzłach i spiralach….
Charakterystyczne dla sztuki celtyckiej sploty (plecionki) umieszczano na tkaninach, wyrobach wiklinowych, ceramicznych i drewnianych. Przy ich rysowaniu kierowano się zasadą przemienności, polegającej na tym, że linia przebiegała raz nad, raz pod poprzednią kreską. Odpowiednio ułożone, tworzyły ważne dla Celtów motywy. Były to, między innymi:
plecionka wieczności - poczwórny węzeł na bazie koła. Symbolizowała koło roku, wieczność i odradzanie się.
plecionka trójkąta - z trzy pętle oparte na wspólnym okręgu.
Symbolizowała doskonałość i nierozerwalną więź. Jej zawinięty kształt
oznacza kręte ścieżki ludzkiego życia, a potrójne węzły wzmacniają
miłość i przyjaźń. Symbol ten chroni przed oszczerstwem, złudzeniem,
zniewoleniem i fałszem.
plecionka tarczy - węzeł na bazie tarczy. Ponieważ symbolizowała ochronę, to umieszczano ją na tarczach wojowników i ubraniach dzieci. Z jej mocy korzystali także ludzie chorzy
Skąd moje zainteresowanie kulturą Celtów? Otóż dwa lata temu poznałam Dorotę - Devorgillę, która projektowała wzory na druty, inspirowane celtyckimi plecionkami. Potem przerobiła je na szydełkowy filet i zaczęła robić firany i to właśnie ich widok spowodował, że zapragnęłam celtyckiej biżuterii. Męczyłam Dorotę długo, aż wreszcie dostałam schemat na plecionkę tarczy. Zrobiłam ją z koralików Toho 11/0, ściegiem kwadratowym (square stitch) i powiesiłam na dość długim rzemyku. Już wiem, że zrobię całą celtycką serię....
Do zdjęć pozowała Bożenka, która przy okazji zaprezentowała, wykonany przez Dorotę sweter. Takie dwa w jednym.Materiały:
Koraliki Toho 11/0: Silver Lined Frosted Amethyst i Silver Lined Crystal
Bibliografia:
Matela Leszek: Kod Druidów i sekrety Celtów. Białystok: Studio Asrtopsychologii, 2006
Jam to macała w realu.
OdpowiedzUsuńFociłam też, dlatego foty są jakie są :)
Stanowczo nie oddają Piękności :)
Bardzo ładny...
OdpowiedzUsuńŁadny! I się nie marszczy...
OdpowiedzUsuńEla